Projekt SEM@S jest prowadzony przez Centralną Bibliotekę Kranj we współpracy z Gimnazija Kranj. Poruszany przez nas temat dotyczy industralizacji Kranja. Pomimo, tego iż jest to temat wycofany już z programu nauczania jest on niezwykle istotny jako, że Kranj jest jednym z najlepiej rozwiniętych w czasie 20-lecia międzywojennego, przemysłowych miast w tej części Europy.
Jego rozwój był możliwy dzięki licznym inwestycjom innych Europejskich państw – w ten sposób poruszymy także problem Europejskiej współpracy gospodarczej.
Uprzemysłowienie Kranju zasadniczo zmieniło styl życia jego mieszkańców. Projekt ma na celu przedstawienie uczniom osobistych wspomnień jego mieszkańców będących integralną częścią szerjszej narracji historycznej.
Praca będzie podzielona pomiędzy parę grup uczniów z dwóch klas. Pierwsza grupa będzie odpowiedzialna za znalezienie informacji na temat tła historycznego istotnego w kontekście uprzemysłowienia Kranju.
Posłuży to do stworzenia plakatów informacyjnych na wystawę w bibliotece. Miejscowe muzeum (Gorenjski Muzej) udostępni uczniom materiały z okresu industrializacji Kranja. Pracownik Archiwum Historycznego w Ljubljanie odwiedzi uczniów by pokazać im zdjęcia, dokumenty, plany oraz kontrakty z tego okresu.
Druga grupa uczniów przeprowadzi wywiady ze swoimi rodzicami i dziadkami bazując na danych zebranych przez pierwszą grupę. Następnie, wykorzystując oba źródła informacji, krytycznie je zanalizuje i połączączy w jedną narrację historyczną. Będzie to podstawą do nakręcenia krótkiego filmu dokumentalnego. Uczniowie będą mieli okazję pracować z zawodowymi filmowcami wykorzystując profesjonalny sprzęt.
[lang_pl]Aby zobaczyć prace uczniów kliknij tutaj