Pilot experience at Slovenia

Projekt SEM@S izvaja Mestna knjižnica Kranj v sodelovanju z Gimnazijo Kranj. Obravnava industrializacijo Kranja, ki sicer ni del šolskega učnega načrta, čeprav je izredno pomembna, saj je Kranj v času med obema vojnama sodil med industrijsko najrazvitejša mesta v tem delu Evrope.

Razstava v Mestni knjižnici Kranj

Razstava v Mestni knjižnici Kranj

Levji delež kapitala, vloženega v industrijski razvoj, so prispevale druge evropske države, zato je obravnavana tematika hkrati zgodba o medevropskem sodelovanju.

Industrializacija Kranja je spremenila način življenja meščanov. Projekt se bo posebej osredotočal na osebne zgodbe, ki bodo pozneje našle svoje mesto v širšem zgodovinskem okviru.

Delo bodo opravljali dijaki dveh razredov, ki bodo razdeljeni na več skupin. Prva skupina bo raziskovala zgodovinsko ozadje industrializacije Kranja in izdelala plakate za razstavo v knjižnici.

Ogled gradiva iz Zgodovinskega arhiva Ljubljana

Ogled gradiva iz Zgodovinskega arhiva Ljubljana

Gorenjski muzej bo dijakom predstavil gradivo iz obdobja industrializacije Kranja. Dijake bo obiskal tudi predstavnik Zgodovinskega arhiva Ljubljana in jim predstavil podobe, dokumentacijo, načrte in pogodbe iz tedanjega obdobja.

Na podlagi zgoraj opisane raziskave bo druga skupina izvedla intervjuje s starši in starimi starši. Dijaki bodo povezali oba vidika zgodovine in o njiju kritično razmišljali. Na koncu bo pet gimnazijcev na podlagi zbranih podatkov ustvarilo kratek dokumentarni film. Sodelovali bodo s profesionalnimi ustvarjalci filmov in imeli na voljo ustrezno opremo.

Ob koncu projekta bo Mestna knjižnica Kranj gostiteljica dogodka, na katerem si bodo obiskovalci ogledali film in prisluhnili razpravi o projektu.

Kliknite sem za prikaz dela študentov

 

Comments are closed.