Pilot experience at Norway

Arne Laudal, Norwegian military officer and resistance fighter executed by the Nazis in 1944

Arne Laudal, Norwegian military officer and resistance fighter executed by the Nazis in 1944

Norweski partner Stiftelsen Arkivet jest fundacją znajdującą się w budynku będącym siedzibą Gestapo podczas II wojny światowej. Uczniowie z 9 klasy (14-15 latkowie) ze szkoły Havlimyra w Kristiansand będą zajmowali się pamięcią historyczną w kontekście tego właśnie okresu historii norweskiej. Poprzez lekcje historii uczniowie będą mieli okazję zapoznać się z faktami przy pomocy podręczników i oficjalnych materiałów. Oprócz tego będą mogli przeanalizować wspomnienia z tego czasu. Projekt będzie realizowany głównie w ramach lekcji historii, aczkolwiek lekcje angielskiego i norweskiego również będą okazją do poruszenia podobnych tematów.

Alt. text

“Hestmanden” – a ship of the Second World War Nortraship fleet, which is today a museum ship.

W przeciągu sześciu tygodni uczniowie będą zaangażowani w wiele zajęć. W połowie marca będą się uczyć o przebiegu II wojny światowej zarówno w Norwegii jak i poza jej granicami. Gdy już zostaną wprowadzeni w teorie o różnicach między historią a pamięcią, uczniowie rozpoczną proces analizowania materiałów dotyczących pamięci historycznej z czasów II wojny światowej.
Jednym z głównych zajęć w ramach projektu będzie całodniowa wycieczka do znajdujących się w okolicy pomników pamięci istotnych w kontekście II wojny światowej.
Jako punkt wyjścia wykorzystamy wystawę w Stiftelsen Arkivet rekonstruującą cele więzienne oraz izby tortur z lat 1942-45. Uczniowie odwiedzą także:

  • Pomniki wojenne zarówno w jak i poza Stiftelsen Arkivet:
    • Tablice upamiętniające 3500 mieszkańców naszego regionu, którzy zostali uwięzieni podczas II wojny światowej
    • Pomnik ku czci 162 więźniów pochodzących z naszego regionu, którzy zgineli w obozach koncentracyjnych w Europie
    • Statuę Arne Laudal, norweskiego oficera wojskowego i działacza ruchu oporu, straconego przez Nazistów w 1944 roku
  • Forteca Møvig: Przybrzeżna baza obronna zbudowana podczas II wojny światowej. Znajduje się tam też muzeum upamiętniające historię bazy.
  • „Hestmanden”: Statek pochodzący z wojennej floty Nortraship będącej dzisiaj statkiem-muzeum.
  • Jegersberg: Miejsce stracenia sowieckich więźniów wojennych. Ich pamięć jest dzisiaj uczczona przez znajdujące się tam krzyże.
Alt. text

Memorial of the 162 local prisoners killed in concentration camps in Europe

Kilka dni po wycieczce uczniowie będą mieli okazję przeprowadzenia wywiadu ze świadkiem tych wydarzeń historycznych.
Istotnym elementem projektu będzie sam proces analizy, podczas którego uczniowie porównają historyczne dane ze wspomnieniami z okresu II wojny światowej.

Pod koniec kwietnia uczniowie zaprezentują efekty swojej pracy w formie cyfrowej historii.

Alt. text

The torture chamber of 1942-45 with installations, both human sized dolls and digital installation

Ostatnią częścią projektu będzie rozmowa uczniów z uczestnikami SEM@S z innych krajów, najprawdopodobniej przeprowadzoną poprzez Skype’a. Celem owej konferencji będzie podzielenie się i porównanie europejskich wspomnień z czasów II wojny światowej.

Aby zobaczyć prace uczniów kliknij tutaj: Opowieści w postaci cyfrowej 1 / Opowieści w postaci cyfrowej 2 / Opowieści w postaci cyfrowej 3 / Opowieści w postaci cyfrowej 4 / Opowieści w postaci cyfrowej 5 / Opowieści w postaci cyfrowej 6 / Opowieści w postaci cyfrowej 7

Comments are closed.