Pilot experience at United Kingdom

Injury movement card

Injury movement card

W ramach projektu SEM@S w Wielkiej Brytanii współpracujemy z Co-operative Academy w Leeds – szkołą integracyjną położoną niedaleko centrum miasta. Pracujemy z uczniami klasy historycznej przez jeden semestr (od stycznia do czerwca 2012 roku). Uczą się oni o II wojnie światowej a szczególnie o lądowaniu w Normandii w 1944 roku (D-Day).

Wilf ze Slim Penrice

Wilf ze Slim Penrice

Uczniowie przyswajali wiedzę na temat II wojny światowej by później dowiedzieć się o D-Day z perspektywy jej uczestnika – Wilfa Todd biorącego udział w lądowaniu na plaży „Sword”. Wykorzystując fotografie, dokumenty dotyczące wojskowej służby Wilfa, jego list do żony, a także wyciągi z pamiętników obojga, uczniowie analizowali podobieństwa i różnice między historią a wspomnieniami.

War Diary. Copyright of the National Archives

War Diary. Copyright of the National Archives

Następnie zapoznali się z relacjami naocznych świadków D-Day, które w połączeniu ze zdjęciami, filmami i dokumentami z archiwum pogłębiły ich wiedzę na temat tego dlaczego akcja lądowania w Normandii była udana. Klasa spędziła cały dzień w Royal Armouries Museum gdzie mieli okazję zapoznać się z mundurami oraz bronią wykorzystywaną podczas II Wojny Światowej. Po kursie przeprowadzania wywiadów, uczniowie spotkali się i porozmawiali z weteranami D-Day i II wojny światowej w szkole. Informacje uzyskane podczas wywiadów posłużą uczniom do zilustrowania historii opowiedzianych im przez weteranów w kontekście II wojny światowej oraz ich wiedzy na temat związku ‘oficjalnej’ historii ze wspomnieniami.

Aby zobaczyć prace uczniów kliknij tutaj: Opowieści w postaci cyfrowej 1 / Opowieści w postaci cyfrowej 2 / Opowieści w postaci cyfrowej 3 / Opowieści w postaci cyfrowej 4 / Opowieści w postaci cyfrowej 5 / Opowieści w postaci cyfrowej 6

Comments are closed.